Chcesz się rozwijać w UX Designie? Poznaj statystyki

UX design to bardzo rozwojowa branża. Webdesigner czy UI designer stosunkowo szybko jest w stanie przebranżowić się i zacząć karierę na tym właśnie polu projektowania. Przed podjęciem takiej decyzji (bądź będąc już w branży) warto zorientować się, co w trawie piszczy: poznać statystyki i trendy, aby wiedzieć, w co inwestować swój czas i wysiłek.

Rozpoznanie terenu może ułatwić artykuł 15 Statistics You Should Know About A Career In UX Design. Dowiecie się z niego m.in. że trzy najbardziej pożądane umiejętności UX designera to znajomość kodowania frontendów, voice design [„projektowanie interakcji głosowych?” Nie mam pojęcia, jak to przetłumaczyć na polski – przyp. aut.] oraz… pisanie krótkich tekstów. Tak, ponoć dobry UX designer powinien być też trochę copywriterem. Artykuł wymienia również oprogramowanie, którego zazwyczaj używa się w branży. Na pierwszym miejscu sytuuje się Sketch, a tuż za nim – Figma. Co ciekawe, w pierwszej piątce nie ma Adobe XD, ale za to innego oprogramowania używa 39% UX designerów. Być może XD jest zaszyte właśnie w tamtej kategorii (co i tak nie jest zbyt dobrym wynikiem).

Wspomniany artykuł odnosi się do amerykańskiego rynku, jednak w tej akurat branży globalizacja wyrównuje – w mojej opinii – tendencje i co sprawdza się w USA, sprawdzi się i u nas. Tym bardziej, że w programowaniu i designie Polacy grają naprawdę w pierwszej lidze.

Reasumując, jeśli tylko posługujecie się swobodnie angielskim, to wbijajcie i czytajcie.