Kulturaupodstaw.pl – programowanie

Kultura u podstaw to serwis prowadzony z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Strona przeszła gruntowny redesign latem 2018 roku, została też zupełnie od nowa zakodowana. Autorem projektu graficznego był Marcin Markowski, ja natomiast wykonałem pracę od strony programistycznej.

Kultura u podstaw to głównie teksty, fotografie, osadzone audio i wideo. Pod względem wizualnym serwis jest nieco awangardowy – nie trzyma się prostych podziałów (np. 12-kolumnowych) i utartych schematów. Dużo jest asymetrii, kompozycji skośnych, treści wysuniętych na marginalia itp. To wszystko wymagało indywidualnego, przemyślanego podejścia programistycznego tak, aby redakcja serwisu nie musiała się przy okazji wspinać na wyżyny edytorskiej ekwilibrystyki, aby wprowadzić bądź edytować treść.

Widoki mobilne są tu najprostsze – treść zwija się zwyczajnie w jedną kolumnę, przyjmując oczywistą do zaprogramowania formę. Problematyczne stają się dopiero widoki desktopowe, w których ujawnia się cała awangardowość designu. Dlatego też te widoki, zawierające realną, publikowaną przez serwis treść, pokażę poniżej.

Programowanie strony Kultura u podstaw

Tak wygląda strona główna serwisu. Wybrane inne przykłady: strona z archiwum wpisów danej kategorii, widok pojedynczego artykułu, archiwum audio i archiwum wideo.

Strona jest wciąż serwisowana i rozwijana. Na przełomie maja i czerwca 2019 roku wprowadzone zostały modyfikacje layoutu i usprawnienia funkcjonalności.

Na koniec ciekawostka techniczna. Przed oddaniem do użytkowania strona musiała przejść (i przeszła) audyt bezpieczeństwa, przeprowadzony przez zewnętrzną firmę. Z faktu, że funkcjonuje, można łatwo zgadnąć, że go przeszła.