Napisałem swój pierwszy skrypt do InDesigna. Jestem niewspółmiernie dumny. Rzecz nie jest – bynajmniej – nie wiadomo czym. Pięćdziesiąt dziewięć linijek kodu, które pozwalają zmienić skok i położenie pierwszej linii bazowej dokumentu bez otwierania okna preferencji. Nie wykluczam, że taki skrypt ktoś już kiedyś napisał, ale nie martwi mnie to. This is my script. There are many like it, but this one is mine.
Mam pewne doświadczenie z JavaScriptem, gdyż grafika i skład publikacji to tylko część mojego pakietu kompetencji. Potrafię również kodować strony internetowe i choć nie jestem pełnokrwistym programistą, to jednak co nieco wiem. Niestety, jeśli chodzi o JavaScript, najlepiej radzę sobie w jQuery, które jest biblioteką rozszerzającą JS, prostszą i bardziej skrótową, niż czysta odmiana języka. Tymczasem skryptowanie InDesigna wymaga raczej dobrej znajomości podstawy.
Nie mniej, tworzenie własnych rozszerzeń mojego ulubionego programu pociągało mnie od dawna. Wydaje mi się to naturalną ścieżką rozwoju dla osoby, która po pierwsze dąży do ułatwienia sobie roboty, a po drugie, rozeznaje się co nieco w programowaniu. Zmobilizowałem się więc wreszcie i przysiadłem do ExtendScript Toolkita. Efektem jest to: Simple Baseline Shifter v0.1 (kliknij by pobrać).
Zastosowanie skryptu jest proste. Ustawia on margines górny jako punkt odniesienia dla pierwszej linii bazowej oraz pozwala wpisać jej przesunięcie oraz skok. Jest to czynność, którą dla dłuższych publikacji wykonuję praktycznie zawsze, a dzięki mojemu małemu skrawkowi kodu nie muszę już w tym celu „przeklikiwać się” przez menu górne celem dotarcia do odpowiedniej karty w preferencjach.
Oczywiście, nie jest to najbardziej spektakularny skrypt do InDesigna, jednak, mimo swej prostoty, jest całkiem użyteczny. Poza tym, od czegoś trzeba było zacząć.
Jeżeli już skryptujecie InDesigna, to zapewne nie potrzeba Wam porad od człowieka, który dopiero zaczyna. Odwrotnie, to ja chętnie przyjmę radę lub krytykę. Natomiast jeśli również chcecie wypłynąć na te szerokie wody, to zajrzyjcie do tego artykułu Theunisa De Jonga na InDesignSecrets.com. Sam tekst jest świetnym wprowadzeniem do tematu, a dodatkowo – pod koniec – autor podaje link do swojego przewodnika po InDesign JavaScripcie. To bardzo, bardzo przydatna rzecz, pozwalająca zorientować się, co z czym i w jaki sposób się łączy.
Fotomontaż przy użyciu zdjęcia Alasdair Elmesa z Unsplash.com.